دوشنبه05302016

Last updateجمعه, 19 جولای 2633 5am

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel

منابع مفید برای اپراتورهای برق

منابع مفید برای اپراتورهای پستهاس انتقال و فوق توزیع برق

READMORE

تکالیف برنامه ملی آمار

تکالیف برنامه ملی آمار در شرکت

READMORE

فایلهای استاندارد کارنامه

برای نمایش و دریافت  فایل می بایست عضو سایت باشید و سپس آنرا دانلود نمائید  

READMORE

نقش آمار و اطلاعات در رسیدن به اهداف جامعه

برای رسیدن به اهداف توسعه یافتگی در کلیه بخش‌های صنعتی، فرهنگی، کشاورزی، خدماتی، امنیتی، اقتصادی و غیره نیاز به برنامه‌ریزی می‌باشد و لازمه هر برنامه‌ریزی داشتن آمار و اطلاعات درست و دقیق و به هنگام است.

در این خصوص مدیر کل آمار و اطلاعات استان اصفهان اظهار می‌دارد: آمار و اطلاعات را می‌توان علایم هشدار دهنده در اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها نامید که اگر به آنها توجه نشود انحراف در مسیر و چنانچه نسبت به آنها عنایتی صورت گیرد، تضمین کننده رسیدن به اهداف می‌باشند.

علیرضا همدانیان در ادامه عنوان می‌کند: در هر برنامه‌ریزی به سه رکن مهم نیروی انسانی، تکنولوژی و سرمایه نیاز می‌باشد که همه این موارد کیفیت‌هایی است که بایستی به کمیت تبدیل شود. به عبارتی، برای رسیدن به هر هدفی در خانواده، شهر یا جامعه می‌بایست بدانیم دارای چه منابع و امکاناتی هستیم و می‌خواهیم به چه اهدافی دست یابیم. امروزه کشورهایی به توسعه همه جانبه دست یافته‌اند که از آمار دقیق و به هنگام استفاده کرده باشند. همدانیان در قسمتی از سخنان خود، خاطر نشان می‌کند: آماری مطلوب است که خارج از جناح‌های سیاسی عمل نماید و به طور مستقل در خدمت منافع ملی و تمامیت ارضی کشور قرار گیرد. به عبارتی بهترین مشاور برای دولت‌ها، استفاده از آمارها می‌باشد. امروزه در ایران بر اساس آخرین و پیشرفته‌ترین متدهای آماری عمل می‌شود. به عبارت دقیق‌تر، نقش خانوارها و بنگاهها در دادن آمارهای صحیح بسیار با اهمیت است به این دلیل که زیربنای آمار در اغلب کشورهای جهان اظهارات پاسخگویان می‌باشد.

وی در ضمن، تهیه و جمع اطلاعات آماری را یکی از فعالیت‌های بسیار حساس با برنامه‌ریزی و زمانبندی عنوان و تصریح می‌کند: نقش دولت‌ها در تمامی کشورهای جهان می‌تواند تاثیرات مثبت و منفی در روند پاسخگوی مردم داشته باشد. به بیان روشن‌تر، بدون داشتن آمار، حرکت و اجرای هر برنامه‌ریزی منجر به اتلاف منابع می‌گردد. وی در ادامه می‌گوید: شاید خیلی از ما آمار را فقط وسیله‌ای برای بیان اطلاعات و مقادیر عددی درباره موضوعات اقتصادی، جمعیت شناسی، سیاسی و اجتماعی بدانیم، ولی این تنها بخش کوچکی از علم آمار می‌باشد. توانایی‌ها و قابلیت‌های این علم بسیار وسیع  و لزوم توجه به آن امروزه در کشورهای توسعه یافته کاملاً مشهود است. در کشور ما نه تنها عامه مردم اهمیت آمار را به طور کامل نمی‌دانند بلکه حتی بعضی از مدیران نیز در بهترین شکل از آمار فقط برای بیان یکسری از اطلاعات توصیفی استفاده می‌کنند.

علیرضا همدانیان به نقش آمار اشاره و خاطر نشان می‌کند: این نقش در عصر اطلاعات به قدری بدیهی است که نظام آماری کشورها و حجم و کیفیت بانک‌های اطلاعاتی آنها نه تنها یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه یافتگی کشورها به شمار می‌رود بلکه به طور متقابل نیز سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشورها بدون در اختیار داشتن آمار کافی، صحیح و دقیق و به هنگام ممکن نیست. وی همچنین متذکر می‌شود: اهمیت اطلاعات آماری در همه امور برنامه‌ریزی، اعم از سیاستگذاری، تعیین اهداف، خط مشی‌ها، هدایت امور اجرایی و در نهایت ارزیابی میزان موفقیت یا نبود آن به قدری مهم است که بسیاری از کارشناسان، اطلاعات آماری را زیر بنای برنامه‌ریزی‌ها به شمار آورده و ایجاد یک نظام کارآمد و موثر در تولید و عرضه آمار را از الزامات اولیه و ضروری در برنامه‌ریزی‌ها قلمداد می‌کنند. همچنین ارایه آمارهای صحیح و مبتنی بر روش‌های علمی از اهمیت بسزایی در توسعه پایدار کشور برخوردار است و نظر به اینکه مصرف کنندگان آمار در بسیاری از مواقع تعاریف و مفاهیم آمارهای مورد نیاز خود را نمی‌دانند به همین دلیل از آمارهای موجود بهره‌برداری کافی به عمل نمی‌آورند.

مدیر اطلاعات استان در مورد دسترسی به اطلاعات واقعی که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های همه جانبه و کاربردی موثر باشد، اظهار می‌دارد: دسترسی به اطلاعات عینی و واقعیات اجتماعی در پیگیری و نتیجه بخشی برنامه‌ریزی‌هاف به خصوص در برنامه 20 ساله و پنج ساله تاثیر بسزایی خواهد داشت. بی تردید نامتوازن بودن و ناعادلانه بودن فرصت‌ها و امکانات در کشور دلایل متفاوتی دارد که بخشی از آن متوجه آمار و اطلاعات می‌باشد. این عدم توازن به دلیل کتمان واقعیت یا جابه‌جایی در واقعیات از دیر باز بوده است. به این معنی که در آمارگیری‌های مختلف، هم از جانب مردم و هم مسوولان با ضعف‌هایی در اطلاع رسانی واقعی روبرو هستیم.

همدانیان در ادامه سخنان خود می‌گوید: مردم با گمان غلط، باور دارند که دادن اطلاعات درست مشکل آفرین خواهد بود و تصور می‌کنند با غیر واقعی اعلام کردن شرایط زندگی خود و آمار مرتبط، در راستای آینده‌ای بهتر تلاش می‌کنند. به بیانی شفاف‌تر، هرگاه بتوانیم مسائل مربوط به مسوولیت پذیری و تعیین محدوده آنها را بازشناسی و اعلام کنیم، آینده بهتری را برای کشور رقم خواهیم زد. در مسوولیت پذیری افراد نیز باید به عناوینی از نوع فرهنگ، شرایط، اطلاعات و دسترسی به این نوع امور در راستای رسیدن به اهداف توجه کرد.

لازم به ذکر است تصمیم گیران در هر برنامه‌ریزی به جمعی از نیازها توجه دارند که بخشی از آن در تحلیل جزیی مسایل و قسمتی نیز بر اساس مقتضیات زمان و مکان به کار می‌اید. مدیر کل اطلاعات استان اصفهان در خاتمه سخنانش می‌افزاید: داده‌های ارزشمند همواره در برنامه‌ریزی‌ها موثر بوده است لیکن در پاره‌ای موارد، به دلیل کارکردهای سیاسی آمار، این عمل می‌تواند با بی اعتمادی مواجه گردد. به این معنی که برنامه‌ریزان در فضای نگاه دولتی به آمار، با ارایه آمارهای غیر واقعی، در باور مردم اختلال ایجاد می‌کنند، در حالی که اگر دسترسی به آمار واقعی باشد تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری با جامعیت بیشتری خواهد بود. گفتنی است: در کشور ما کلیه اطلاعات آمار در سایت مرکز آمار ایران و دفتر آمار و اطلاعات استان اصفهان به صورت به هنگام در اختیار عموم مردم قرار دارد.

READMORE

اهمیت آمار و اطلاعات

اهميت آمار و اطلاعات

اهميت آمار و اطلاعات  

مقوله آمار در زندگي فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و... با اهميت است. نخستين تلاش‌ ها براي تهيه آمار به شكل جديد در ايران را به دوران صدارت ميرزاحسين ‌خان سپهسالار در دوران حكومت ناصرالدين‌ شاه نسبت مي ‌دهند. كما اين كه تاريخ‌ نگاران ايران باستان بر تهيه آمار توسط حكام هخامنشي براي رتق و فتق امورشان تأكيد مي ‌كردند. نتايج به‌ دست آمده از خواندن الواح تخت‌ جمشيد حكايت از آمارهايي دارد كه پادشاهان براي اداره امور حكومتي به ‌آن نياز داشتند؛ مقوله‌اي كه ارزش آن روز به روز بيشتر مي ‌شود، به طوري كه دنياي جديد را جهان آمار و احتمالات نام نهاده‌اند. بدون آمار و اطلاعات دقيق برنامه‌ريزي نوعي ‌انشاي‌ اقتصادي يا توسعه‌اي است كه نمود عيني و عملي نخواهد داشت. مبنا و زير بناي هر نظام فعال فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي و... آمارهاي دقيق و قابل اتكاست. آمارها بر اساس مدل ‌ها به دست مي ‌آيند و مدل ‌ها ساخته‌ ذهن ‌گونه است. اختلاف در آمار هم نشانه‌ ضعف برنامه و هم ‌گوياي ناكارآمدي آماري است. لذا ضروري است كه آمارها از يك مركزيت فكري، براي طراحي، اجرايي و يكدستي برخوردار باشند. نمي ‌شود به برنامه‌ ريزي فكر كرد اما به آمار نينديشيد و نمي‌ شود در مورد همه چيز برنامه داشت، ولي در مورد«آمار» برنامه نداشت. آمار هم برنامه است و هم«با» برنامه. در اين راستا آن كه با آمار سخن مي ‌گويد و به آمار مي ‌انديشد از دقت و وضوح بيشتري بهره مند است.

آمار چيست؟ و از كجا آمده است؟

كلمه آمار(statistics) از كلمه(state) به معني دولت گرفته‌ شده است و در قديم منظور از آمار و اطلاعات مورد نياز دولت ‌ها براي گرفتن ماليات و سربازگيري و ساير امور مربوط به كشورداري و سياست بوده است. امروزه به تمامي اطلاعاتي كه به صورت عدد و رقم از موضوعات مختلف اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و سياسي در جداول با تعريف مشخص و طبقه‌ بندي گويا بيان شده است اطلاعات آماري يا آمار گفته مي ‌شود و به مجموع اين جداول آمار نامه گفته مي‌ شود. مفهوم ديگر كلمه آمار، علم آمار است كه اصول و روش جمع‌آوري اطلاعات آماري، نمايش دادن آن ها و تجزيه و تحليل و استنتاج آماري را مورد بحث قرار مي ‌دهد. به كمك علم آمار مي ‌توان مشاهدات يا نتايج اندازه‌ گيري‌ ها مربوط به حوادث مختلف را مورد مطالعه و بررسي قرار داد و قوانيني را كه اين حوادث از آن ها پيروي مي ‌كنند معلوم كرد.

 

 

 

تأثير آمار بر نظم زندگي

تجربه نشان‌ داده در جامعه انساني كمتر كاري با نظم انجام مي ‌گيرد، مگر آن كه اطلاعات لازم و كافي از جوانب مختلف آن كار در اختيار باشد. به همين لحاظ ميزان قدرت اتخاذ تصميم بهينه در جوامع پيشرفته بستگي به عواملي دارد كه از جمله مهم‌ ترين آن عوامل در اختيار داشتن آمار و اطلاعات صحيح و به هنگام است. در واقع هنگامي در جهت تأمين منافع ملي قادر به برنامه‌ريزي هستيم كه آمار و اطلاعات در زمينه امكانات بالقوه و بالفعل فراهم آمده باشد. در هر جامعه‌اي كه توان علمي بالاتر و اطلاعات بيشتري وجود داشته باشد، قدرت تصميم‌گيري نيز افزايش مي ‌يابد و با انجام برنامه ‌ريزي‌ ها شرايط زندگي بهتري فراهم مي‌ شود. نقش و وظيفه آمار هم چون چراغي مي ‌باشد براي روشن ‌كردن نقاط تاريك تصميم ‌گيري صريح و بي‌ابهام فرد تصميم‌گيرنده. نتايج تهيه و توليد آمار جامعه را قادر مي ‌سازد تا به قضاوت بنشيند كه در مورد مسأله مشخصي نسبت به مقطع زماني معين پيشرفت، توقف و يا عقب ‌رفتگي حاصل شده است.

با آمار چه كنيم؟

قدم اول در فرآيند برنامه‌ريزي تهيه اطلاعات و آمار از تمامي امكانات بالقوه و بالفعل كشور در تمام بخش ‌هاي فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي كشور است. بدون وجود اطلاعات صحيح و جامع و به دنبال آن تحليلي متقن و علمي از اين اطلاعات حركت در راه برنامه‌ريزي و كار تهيه برنامه‌ امري محال و غيرممكن است و مانند حركتي است كه يك نابينا در جاده‌اي پر از چاله و چاه و دست‌انداز دارد. همان‌ طور كه اين شخص هيچ ‌گاه به مقصد نمي ‌رسد اين چنين برنامه ‌ريزي نيز به حال مملكت نه تنها مفيد نخواهد بود بلكه ضرر و زيان فراواني را هم در برخواهد داشت.

ج


 

 

 

READMORE